Skip to main content

Üyelere Özel

Sık Sorulan Sorular

Evlere giriş zamanı nedir? Erken gelme/geç çıkma imkanı olabilir mi?

Giriş günleri her ayın 1.ve 16. günleri SAAT 14:00’den itibaren başlar. Aynı günlerde bu saatten önce evlerine girmek isteyen üyelerimiz ancak evlerinin temizliği tamamlandıysa belirlenen tazminat bedelini ödeyerek içeri girebilirler. Daha erken giriş yapacaklar, ayın 15. ve 30. günü saat 19:00’dan önce hiçbir surette eve alınamayacaktır. Unutulmamalı ki ayın 15. ve 30. günü evler öğlene kadar ancak boşaltılabilmekte, akabinde tadilat ve temizlik işleri yapılmaktadır. Ancak haber vermek suretiyle (buna göre o eve öncelik verilerek) bu saatten sonra (19:00) gecelik konaklama bedeli alınarak tesise alınabileceklerdir. (Not: Aynı ev garantisi verilemeyecektir). İletişimin yazılı kalabilmesi için en sağlıklı şekli “Whatsapp” uygulaması üzerinden Datça resepsiyon ile yapılmasıdır. “Whatsapp” uygulaması iletişim numaramız 0.533.4238572 (bu numara sanal numara olup ses ve SMS iletişimine kapalıdır).

Çıkış günleri ise her ayın 15. ve 30. günleri SAAT 10:00’a kadardır. Ulaşım aracı için beklemek durumunda olan kişiler bavullarını resepsiyona teslim ederek evi boşaltmak durumundadırlar. Devre bitiminde devre malikleri konaklamaya devam etmek istedikleri takdirde ve YER MÜSAİT İSE, günlük kira bedelini tam olarak ödemek durumundadırlar. Bunun dışında başkaca bir uygulama yapılmayacaktır.

Geçiş günleri alınan konut işgaliyesi tazminatı neden alınıyor? Tahsilatlar yönetimin kasasına mı giriyor?

Tapuda kayıtlı devre mülk sözleşmesindeki esaslara göre tüm devrelerin kullanım hakkı, müteakip devreye hazırlık yapabilmek amacıyla, çıkış günü saat 10:00’da son bulur. Devre geçişlerine denk gelen günlerdeki (her ayın 15’i 30’u ve 31’i günleri) konaklama yapılamaz. Bu günlerde ısrarla konaklama yapmak isteyenlerden “işgaliye” tazminatı alınmaktadır. Bu bedel bir kira bedeli olmayıp caydırıcı bir tazminattır. Gelirin tamamı Sitemizin gelir bütçesine irat kaydedilmektedir.

Geçiş günleri uygulaması nasıl olmalıdır?

Geçiş yapacağınız devre bitmeden en geç 2 gün önceden resepsiyona bildirmeniz gerekmektedir. Bu işlem işlerin daha iyi planlanması için en önemli birinci adımdır. Geçiş günü öncelik tesisi terk edecek olanlara verilecek. Saat 12.00’a kadar çıkışlar tamamlanacaktır. Saat 14.00’dan sonra geçiş işlemleri yapılacak olup, bu saatten önce danışma personelini bu konuyla ilgili meşgul etmenin geçişlerin aksamasından başka bir duruma sebep olmayacağını bilmenizi isteriz.

Tesis açık olduğu süre içerisinde (1 Mart- 30 Kasım) cankurtaran neden sürekli olarak yok?

Cankurtaran uygulaması dâhil olduğumuz Mavi Bayrak organizasyonuna ait kurallar gereği plaj sezonu diye adlandırılan 15 Mayıs- 30 Eylül tarihleri arasıdır. Kural olarak Mavi Bayrak organizasyonuna bağlıyız. Mavi Bayrak kuralları da uluslar arası kurallardır.

Gece emanet kolimi neden alamıyorum?

Gece çalışan mesai arkadaşlarımız nöbetçi personel olduğundan özellikle giriş günleri giriş işlemleri, tanımlı işleri ve acil durumlar dışındaki işlemlerde yetkili ve görevli değillerdir. Emanet kolilerinizi lütfen mesai saatlerimiz olan 08.00-17.00 saatleri arasında isteyiniz. Devre mülk işletmeciliğinin temsil unsurlarından biri de personel sayısının efektif sayıda olmasıdır. Unutulmamalıdır ki yıllık bütçemizin %50’sini personel gideri oluşturmaktadır.

Havuz nasıl çalışır?

Havuzumuz ilçe halk sağlığının izin verdiği şekilde yağmur sezonu bittikten sonra açılır ve yağmur sezonunun başlamasıyla kapanır(15 Mayıs-30 Eylül). Havuzumuz Sağlık Bakanlığına bağlı Temiz Havuz Sertifikasına kayıtlıdır. Her ay 2 kez Sağlık Bakanlığına bağlı yetkili laboratuarlarca denetlenir ve ölçümleri yapılır. Ayrıca havuz sertifikalı personelimiz tarafında da her gün ölçümler yapılıp havuz defterine kaydedilir.

Evlerde neden tencere tava konulmuyor?

İlk kurulduğu yıllarda denenmiş ancak bu konuda işleyişi ve hijyeni bozan birçok olumsuzluk tespit edilmiştir. Zaten bu konudaki ihtiyaçlarınız için depoda bir kolilik yer tahsis edilmiştir.

Girişlerde kimlik ve araç bilgisinin verilmesi neden gereklidir?

Kimlik bildirimi 1774 sayılı Kimlik Bildirim Sistemi kanununa esasen konaklama yapanlar kimliklerini danışmaya giriş sırasında bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. Sizlerden edinilen kimlik bilgilerinin aynı gün İçişleri Bakanlık Sistemine kaydetme sorumluluğu da yönetime aittir. Bu işlemlerin gerçekleşmemesi parasal cezai işlemlere muhataptır. Plaka kaydının yapılması zorunlu değildir. Ancak oluşabilecek otopark halindeki kazalarda, her hangi bir çalışmadan doyalı aracınızın bulunduğu yerden çekilme gereksiniminde, far ve camlarınızın açık kaldığı durumlarda size kolay ulaşabilmek için önem teşkil etmektedir. Yararı vardır, zararı yoktur.

Evlere neden klima, fırın, bulaşık makinesi konmuyor?

Bu tür beyaz eşyaların konulması için evlerin ve sitenin elektrik altyapısı uygun değildir. Ev içi ve genel alanlar Kablo çapları, trafo gücü, panolar uygun değildir. Ayrıca bu tip eşyaların bakım maliyetleri bütçeyi önemli oranda arttıracaktır.

Değişik dönemlerde hizmetlerde neden farklılıklar olmaktadır?

Tesisimizdeki bazı hizmetler mevsim koşulları ile ilişkilidir. Örneğin bahçe işlerinin son halini alması Mayıs ayını hatta çiçek ekimleri ile haziran ayını bulabilir. Sizler Mart ayından itibaren konaklamaya başladığınızda bu çalışmalara tanık olmanız işin doğası gereğidir. Plaj hizmetleri ise direkt olarak hava koşullarına bağlıdır. 2019 sonbaharı sıcak geçtiği için plaj hizmetleri Kasım ayına kadar belli kriterlerde devam etti. Anca aşırı sağanak, fırtına durumlarında minderler ve süngerleri ıslansa 500 minderi küflendirmeden kurutmak mümkün değil. Aşırı fırtına gölgelikleri parçalar ve maddi kayba sebep olur. Havuzun açık kalma süresi ise, İlçe Sağlık Müdürlüğünün denetleme süresi ile alakalıdır. İlçe sağlık teknik olarak bizim yapamayacağımız bazı ölçümleri yapması sebebiyle havuz ilçe sağlığın belirlediği dönemlerde (15 Mayıs-30 Eylül) açık kalmaktadır. Bunların yanında, düşük sezonlarda personel sayısının azaltılması ve bazı hizmetlerin yaz aylarındaki seviyede olmaması, hizmet/ekonomi dengesinin optimum seviyede tutulması açısından doğal karşılanmalıdır. Sitemizdeki işletmelerin açık kalma süreleri ise bu yerlerin kullanılma ölçüsü ile ilgilidir.

Arıtma denize mi akıtılıyor?

Hayır. 1500 kişilik arıtma tesisimiz Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından ayda bir yetki belgeli danışman firma ile işbirliği yapılarak analiz ve denetlemesi yapılmaktadır. Denize atık su verme iznimiz ve durumumuz söz konusu değildir. Derin deşarj izni sadece belediyelere tanınmaktadır.

Duyurular

Devremülklerle İlgili Bakanlık Görüşü

Datça 2024 Yılı Devremülk Yazısı

Çağrı Mektubu ve Gündem Yazısı

Belgeler

Billurkent Kira Sözleşmesi

Datça Yarım Aidat Dilekçesi

Devremülk Kiralama / Yetkilendirme Dilekçesi

Yönetim Uygulama Düzenlemeleri

Kiralama Mail Order Formu

2. Kişilere Süreli Tahsis Formu